Zaman Makinesi

solutıon 7 Nis 2018

Yanlış duymadınız! Eğer verilerini kaybettiğiniz ya da veritabanını yedeklemeyi unuttuğunuz bir siteniz varsa gerçekten bir zaman makinesi mevcut. Nitekim ben bu zaman makinesini kullanarak bu blogda yazılan ilk 6 postu zamanda geriye giderek kurtardım.

Şöyle bir senaryo düşünelim:
Wordpress blog kullanıyorsunuz ve templateleri resimleri yedeklemeyi unutmayıp, en önemli yapıyı, veritabanını almayı unuttunuz. Onca yazdığınız yazılar bir anda kaybolup gitti. Ve siz bunun farkına aylar sonra vardınız, Google sitenizi cachelemeyi de bırakmış. Kara kara düşünüyorsunuz ve hatta blog yazmaktan vazgeçme noktasındasınız. Vazgeçmeyin. Kurtuluşu var :)

https://web.archive.org

Bu siteye girip web sitenizi arattığınızda yıllar öncesine kadar sitenizin halini görebiliyorsunuz. Üstelik ay ay da cachelenmiş halleri mevcut. Ben sitemdeki bazı postları bu şekilde geri kurtardım. Tabi ki resim dosyalarını da kendi serverınız tutuyorsa yedeklemediyseniz kurtarmanız mümkün değil. Ama eğer kullandığınız resim dosyaları hala mevcut ise böyle bir sorununuz yok. Çünkü o dosyalara ait linklere de ulaşabileceksiniz.

Burada kenarda bulunsun, bakarsınız aynı talihsizlik sizin de başınıza gelebilir.

Hayatınızda kod eksik olmasın :)

Etiketler

Great! You've successfully subscribed.
Great! Next, complete checkout for full access.
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.